Twitter feed
Postani clan

FA: Arsenal – Hull City 2:1

Arsenal je prvi put još od 2005 i osvajanja FA Kupa, uspio ostvariti plasman u polufinale ovog takmičenja, savladavši Hull City rezultatom 2-1. U posljednjih par godina, Arsene Wenger je optuživan da ne shvata FA Kup ozbiljno međutim ove sezone je to takmičenje u kojem Topnici imaju možda i najbolju šansu da osvoje neki trofej tako da je ozbiljnost i predanost ovoj utakmici bila na nivou.

gallas_hull

Wenger je napravio nekoliko projena u odnosu na im koji je savladao Blackburn u subotu. Andrey Arshavin je i pored sumnji počeo utakmicu a odmarali su Samir Nasri, Gael Clichy, Nicklas Bendtner i Kolo Toure.

Od prve minute bilo je jasno da će gosti igrati veoma defanzivno i nadati se nekom slučajnom golu. I to je upravo ono čto su dobili – iz jedne bezazlene situacije u 12. minuti, šut Brambya se odbio od nogu Johana Djouroua i lobovao Fabianskog za neočekivano vodstvo gostiju.Činilo se da se sve ponavlja – Arsenal je dominirao ali je protivnik postigao poprilično sretan gol i staio sav pritisak na Topnike.

Do kraja prvog i većinu drugog dijela, Arsenal je imao nekoliko prilika da izjednači ali je utakmica izgledala kao jedna od onih u kojoj vam ništa ne ide od ruke. Gosti su s druge strane koristili svaku i najmanju priliku da ukradu koji minut i to je izuzetno frustriralo igrače, navijače ali i klupu Arsenala. U drugom dijelu Wenger je na tern poslao Samira Nasria i Nicklasa Bendtnera što je još više pojačalo pritisak Arsenala. Van Persie je pogodio prečku nakon kornera Nasria u 70 minuti i gol je visio u zraku.

Izjednačenje je konačno stiglo u 74. minuti. Bendtner je bio uporan na desnoj strani i izborio se za lotpu te je prebacio do Arshavina na lijevoj strani. Većina napadača bi u toj situaciji šutirali ali ne i Arshavin – on je umjesto toga odigrao sjajnu povratnu loptu za Van Persiea koji je zakucava pod prečku za svoj 14-ti gol sezone. Nakon izjednačenja, navijači su osjetili da je i pobjedonosni gol blizu.

Svo odugovlačenje i mizerna igra Hull Citya je bilo kažnjeno u 84. minuti. Nasri je ubacio loptu u šesnaesterac iz slobodnog udarca, Djourou je samo malo zakačio glavom i prebacio golmana a Gallas je čekao na samo metar od gola i sigurno je poslao u mrežu. Gosti su protestvovali zbog ofsajda i snicmi su pokazali da su u pravu, ali kao što smo rekli ranije – odugovlačenje i zadržavanje igre od 12-te minute im se odbilo od glavu.

Do kraja su Topnici mogli postići i treći gol ali su Diaby i Eboue bili neprecizni. Plasman u polufinale FA Kupa je ostvaren. Naredna stanica u ovom tekmičenju je Wembley i duel sa Chelsea 18. Aprila.