Arsenal poražen na Old Traffordu

13. Decembra 2010. Komentari isključeni za Arsenal poražen na Old Traffordu Utakmice Redakcija

Fudbaleri Arsenala poraženi su večeras na Old Traffordu protiv Manchester Uniteda rezultatom 0:1 u okviru 17. kola Premier lige i tako su lidersku poziciju prepustili Crvenim đavolima.

Arsene Wenger na teren je poslao očekivanu postavu, osim mladog golmana Wojciecha Szczesnyja, koji je pokazao da je pred njim svijetla budućnost. Na klupi su ostali nedovoljno opravljeni Fabregas, ali i van Persie, jer je francuski stručnjak odlučio da meč počne sa jednim napadačem.

Naš tim dobro je počeo utakmicu, bili smo ravnopravni sa domaćinima, a od sredine prvogh poluvremena Manchester je preuzeo inicijativu. Prvu veću priliku zabilježili smo u 22. minuti, kada je Nani dobro pucao ka golu Arsenala s vrha kaznenog prostora, ali je lopta na sreću prozujala pored gola. Topnici su pokušali da uzvrate, ali u prvom dijelu igrali smo veoma sporo i bezidejno, bez pravog plejmejkera, koji bi razigrao ostatak ekipe.

Kada smo očekivali da će poluvrijeme završiti bez golova, United je sretno i spretno došao do prednosti u 40. minuti, kada je Park pogodio glavom mrežu nemoćnog Szczesnyja, nakon što je Nani centrirao, a Clichy pokušao to izblokirati. Upravo je Francuz namjestio pogodak domaćima, jer je lopta pogodila Parka u glavu, koji je iz dosta teške situacije pogodio mrežu Arsenala za veliko oduševljenje domaćih navijača na Old Traffordu.

U nastavku smo zaigrali ofanzivnije i hrabrije, ali je Van der Saar u nekoliko navarata bio na visini zadatka. Drugo poluvrijeme bilo je mnogo kvalitetnije nego prvo. Zaprijetili smo preko  Rosickyog, koji je neometan slabo šutirao s vrha kaznenog prostora. Uzvratili su domaći u 54. minuti, kada je Rooney gurnuo loptu do Andersona, čiji udarac iz neposredne blizine sjajno je odbranio mladi Arsenalov golman. Najbolju priliku za izjednačenje imali smo samo dvije minute kasnije. Nasri je šutirao, holandski golman kratko je odbio loptu, do koje je došao Marokanac Chamakh, koji je oklijevao, te je njegov udarac izblokirao Vidić.

Manchester se u nastavku meča orijenirao na kontre, a iz jedne u 60. minuti Nani je ušao u naš kazneni prostor i šutirao preko gola. U 73. minuti ponovo je Portugalac Nani bio u prodoru, Clichy je prilikom uklizavanja loptu dodirnuo rukom i sudija Howard Webb je svirao penal za Manchester. Možda i prestrogo. Na našu sreću izveo ga je indisponirani Rooney, koji je loptu s bijele tačke poslao visoko na tribine. Inače, ovo je bio čak peti penal za Manchester protiv Arsenala na Old Traffordu u posljednjih osam susreta.

Wenger je ranije pokušao s uvođenjem Fabregasa i van Persieaja, ali ni to nije donijelo promjenu rezultata. Nismo uspjeli stvorili prliku za postizanje pogotka, jer u našem timu nije bilo raspoloženog pojedinca. Podbacili su svi, pa i Samir Nasri, koji je najbolji Topnik ove sezone. Manchester United uz utakmicu manje došao je do liderske pozicije, odnosno ima dva boda više od Arsenala i Manchester Cityja uz meč manje. Sastav Alexa Fergusona jedina je neporažena ekipa u Engleskoj uz omjer od devet pobjeda i sedam remija, dok je naš tim zabilježio već peti poraz.

Manchester United: Van der Sar, Da Silva, Ferdinand, Vidić, Evra, Anderson (od 84. Giggs), Nani, Carrick, Fletcher, Park i Rooney.

Arsenal: Szczesny, Sagna, Squillaci, Koscielny, Clichy, Nasri, Wilshere (od 62. van Persie), Rosicky (od 62. Fabregas), Song, Arshavin (od 76. Walcott) i Chamakh.

Žuti kartoni: Chamakh, Arshavin, Nasri i Song.

Igrač utakmice: Wojciech Szczesny. Mladi poljski golman, koji je u ovom susretu debitovao u Premier ligi, bio je najbolji igrač Arsenala u derbiju 17. kola. Mnogi su strahovali kako će se snaći, budući da je na početku sezone bio tek treći golman Topnika, ali je večeras bio fenomenalan. Međutim, njegove odbrane nisu bile dovoljne da pomogne svom timu da dođe barem do boda.

Momenat utakmice:
Pogodak Parka. Domaći su u 40. minuti dosta sretno došli do vodstva i ispostavilo se da je to bio i konačan rezultat. Golman Szczesny bio je nemoćan, a Park je uz dosta sreće pogodio za trijumf Manchestera.

Slijedi: Premier liga i susret sa Stokeom na Emiratesu.