Ako laže koza ne laže rog

U napadu dokolice, ničim izazvan, zakopah se ja danas u brojke i slova, oni što su bili pioniri onomad, sjetit će se da je jednom bio kviz tog naziva. No za moju mudroliju, nije bio potreban premudri doktor Elezović i njegove matematičke kalkulacije i rekapitulacije, niti Klajićev riječnik da sastavim riječ od 9 slova (a ko boga vas molim nemojte ni vi uzimati Klajićev riječnik da provjeravate moju pismenost, jer ja sam tek navijač, a ne tamo neki učeni novinar).
Jedni kažu da je statistika neumoljiva, drugi opet da je statistika ko bikini otkriva mnogo ali ništa značajno. Statistički podaci teško da mogu pomoći da se nešto napravi boljim ili gorim, ali mogu pomoći da se napravi kakav takav pregled šta je do sad napravljeno. Sreća pa fudbal nema problema sa zakonom o popisu inače nikad ja ove podatke ne bih našao, jer bi vječno čekali da ih neko odobri, pa onda da se neki dogovore i niđe veze.
Nakon priča jesmo li bolji ili gori no prethodne sezone, dali je liga jača ili slabija, i sličnih pitanja koja muče prosječnog Goonera, uzeo sam tabele nakon prvih 15 kola za ovu i prethodnu sezonu i pokušao izvući neki mudar zaključak iz ponuđenih brojki.
Ovo je tabela nakon 15 odigranih kola prošle sezone:
1. Chelsea 12 0 3 37 10 +27 36 (prosjek golova 2,46)
2. Manure 11 1 3 34 13 +21 34 (2,26)
3. Arsenal 10 1 4 40 19 +21 31 (2,66)
4. Tettke 8 3 4 35 21 +14 27 (2,33)
2. Manure 11 1 3 34 13 +21 34 (2,26)
3. Arsenal 10 1 4 40 19 +21 31 (2,66)
4. Tettke 8 3 4 35 21 +14 27 (2,33)
Na dnu su bili:
18. Wolves 13 bodova
19. Bolton 12
20. Portsmuth 10
19. Bolton 12
20. Portsmuth 10
Razlika u bodovima između Zone ispadanja i Zone Lige Šampiona je bila 14 bodova, dok je sredina tabele od ispadanja bila daleka 7 bodova i na sredini tabele su bila 2 kluba sa jednakim brojem bodova.
Aktualna sezona:
1. Manure 8 7 0 35 16 +19 31 (2,33)
2. Chelsea 9 2 4 29 10 +19 29 (1,99)
3. Arsenal 9 2 4 32 17 +15 29 (2,13)
4. Tettke 7 4 4 23 20 +3 25 (1,53)
2. Chelsea 9 2 4 29 10 +19 29 (1,99)
3. Arsenal 9 2 4 32 17 +15 29 (2,13)
4. Tettke 7 4 4 23 20 +3 25 (1,53)
Napomena, Tottenham je lošije plasiran ove sezone i trenutačno je 5, ali ćemo mu nerado učiniti uslugu i poređenja radi ga ostaviti na četvrtom mjestu.
Na dnu:
18. Wigan 14
19. Wolves 12
20. West Ham 12
Razlika izmedju Zone ispadanja i Zone Šampiona je 12 bodova, a sredina tabele i mjesto koje vodi u Championship je 5 bodova i u tom srednjem dijelu tabele su 4 tima.
Pa sad hajde da za svaki tim kažemo po nešto, a naravno, počet ćemo od aktualnog šampiona.
Chelsea, iako je imao furiozan start, kako je liga odmicala padao je i broj datih golova, tako da već sad imaju 8 golova manje nego u istom dijelu sezone, a to se naravno odnosi i na broj osvojenih bodova kojih imaju 7 manje nego u novembru prošle godine. Imaju samo jedan poraz manje nego prošle sezone, ali zato imaju 2 remija. I generalno iako su neki skloni da tvrde kako je uzrok problema Plavaca sa Bridgea, čini se da njihova odbrana i dalje funkcioniše kako treba jer broj primljenih golova je ostao na istom nivou, ali je napad potpuno zakazao. I ako pratite ligu (a čisto sumnjam da ne pratite) vidjeli ste da oni napadaju, drže loptu, kontrolišu igru, ali je sve to nekako bezidejno i mrtvo. Tri pobjede manje nego u istom periodu prošle godine.
Jedinstvo iz Manchestera, iako se čini da su oni napravili najveći skok i podatak da su još uvijek neporaženi govori sam za sebe, brojevi su neumoljivi. Jedan dati go više i 3 primljena u plusu. Sa samo jednom pobjedom na gostovanju i ukupno 3 pobjede manje nego prošle sezone, a po broju remija već su ih skupili više no za čitavu prethodnu sezonu.
Tettkenham, ljudi su puni hvale, i kako dolazi da “smijene” vlasti u Londonu i kako Mamuzaste Kokoške preuzimaju primat od Arsenala, brojevi govore svoje. Iako su ove sezone hronično povrijeđeni defanzivni igrači ove sezone su primili čak i manje golova nego na početku prošle. No pogledajte učinak njihovih napadača, a potrošili su grdne pare da pojaaju taj segment, dali su 12 golova manje, uprkos vd Vaartu o kojem su sanjali mnogi navijači Arsenala. I naravno dva boda manje u odnosu na prošlu sezonu.
I sad naravno mi, dajemo manje golova i to je primjetno, čitavih 8 manje nego prošle godine. Ali uprkos povredi Vermaelena i navodno čestim kiksevima naših odbrambenih igrača primili smo manje golova nego u istom periodu prošle sezone. Broj poraza je nažalost isti ali imamo jedan nerješeni ishod više.
I ako pažljivo i studiozno proučite tabelu, nameće se zaključak da za razliku od ostalih velikih timova koji su u silaznoj putanji (drastičnoj makar Manure i nemao poraza), mi smo rezultatski na istom. Biti rezultatski na istom i nije neki kumst, zar ne? I nije ako se ne uzme u obzir da je ovo sezona u kojoj su znatno ojačali timovi sa donjeg dijela tabele.
Prerano je reći da podaci govore u našu korist, ili da imamo ili nemamo razloga za optimizam. Jedini zaključak, koji se nameće je da mi održavamo kakav takav standard za razliku od ostatka timova koji su značajno pali.
