Arsenal slavio u gostima kod Ville i zasjeo na vrh tabele

27. Novembra 2010. Komentari isključeni za Arsenal slavio u gostima kod Ville i zasjeo na vrh tabele Utakmice Redakcija
Naši ljubimci priredili su nam naokon razlog za slavlje, jer su pobijedili u gostima kod Aston Ville, u okviru 15. kola Premier lige, s 4:2, te smo, barem nakratko, zasjeli na čelo tabele sa susretom više od prvih pratilaca – Chelseaja i Manchester Uniteda.

Arsene Wenger na teren je poslao izmijenjenu postavu u odnosu na utakmicu protiv Brage. Tako su se u timu našli Bacary Sagna, Gael Clichy i Laurent Koscielny, koji su zamijenili Johana Djouroua, Kierana Gibbsa i povrijeđenog Emmanuela Ebouea. Također, Marouane Chamakh je u vrhu napada zamijenio Nicklasa Bendtnera, dok su na sredini zaigrali Alex Song, Andrey Arshavin, Jack Wilshere i Tomas Rosicky, koji je danas bio kapiten tima.
Krenuli smo veoma ofanzivno, imali nekoliko veoma dobrih prilika na otvaranju susreta, ali nažalost izostala je realizacija. Ipak, ohrabrujuće je bilo vidjeti da se na terenu ne osjeti izostanak Fabregasa u veznom redu.

U 25. minuti veoma dobru priliku imali su domaći, kada je A. Young iz blizine prebacio gol Topnika. Ujedno, ovo je bila i prva prilika za domaće na ovom meču.

Nakon ovoga, gosti su nastavili s napadima, a u 39. minuti stiglo je vodstvo. Fabianski je ispucao loptu do centra igrališta, gdje su je promašili Collins i L. Young, a prihvatio ju Arshavin, koji se sjurio u šesnaesterac domaćih, te iskosa sjajno pogodio suprotni ugao nemoćnog Friedela. Topnici se nisu na tome zaustavili, te su samo minut kasnije imali šansu da uvećaju prednost, ali se Nasri, nakon što je prošao i golmana Ville, nije najbolje snašao i propala je sjajna prilika.

Nakon gola očekivao se pritisak domaćih, ali su Topnici nastavili s dominacijom. Tako bilježimo sjajnu odbranu Friedela u 44. minuti, nakon udarca glavom Chamakha. Nakon toga izveli smo korner, poslije kojeg je Nasri s vrha kaznenog prostora pogodio za velikih 0:2.

Villa je u prvom dijelu bila nemoćna protiv našeg tima, a Arsenal je napokon zaigrao onako kako smo svi priželjkivali – lepršavo, a uz to i efikasno.

U nastavku se Villa očekivano otvorila, krenula odlučnije prema golu Topnika. Trener domaćih od prve minute drugog poluvremena na teren je poslao mladog napadača Nathana Delfounesa umjesto nekadašnjeg ljubimca navijača Arsenala Roberta Piresa, koji je u ovom meču debitovao za svoj novi klub. To je donijelo rezultat Aton Villi već u 52. minuti, kada je nakon gužve u gostujućem šesnaestercu, loptu na vrhu kaznenog prostora sjajno prihvatio mladi Clark i postigao izvrstan pogodak za smanjenje rezultata.

To nije pokolebalo naše igrače, te su već u 56. minuti sjajnu akciju odigrali Rosicky i marokanski napadač Chamakh, koji je sjajno pogodio za 1:3.

Domaći su opasno zaprijetili u 68. minuti, kada je u sjajnoj prilici bio Clark, ali je njegov udarac na sreću otišao za malo pored gola Fabianskog. Ova prilika bila je, prije svega, plod loše igre posljednjeg reda gostiju, koji su se opustili zahvaljujući uvjerljivom vodstvu svog tima. Međutim, osveta za tako komotnu igru u odbrani stigla je ubrzo. Villa je u 70. minuti izvela korner, Dunn je nadvisio u skoku Koscielnyja, poslao loptu do Clarka, koji je postigao svoj drugi pogodak za Villanse.

Villa nije imala snage za preokret, gosti su znalački čuvali loptu, a potvrda trijumfa stigla je u zadnjim trenucima susreta, kada je Wilshere postigao pogodak glavom na asistenciju izvrsnog Chamakha. Uslijedilo je veliko slavlje Arsenalovih navijača, a neki su završili i u zagrljaju svojih ljubimaca. Ovo je bio prvi domaći poraz Ville u ovoj sezoni, a Topnici su slavili četvrti put uzastopno u gostujućim susretima Premier lige.

Arsenal je tako nastavio svoju dominaciju na Villa parku, na kojem nije poražen od daleke 1998. godine. Također, ovim trijumfom naš tim napokon je zasjeo, barem nakratko, na vrh Premier lige, jer Chelsea i Manchester United svoje mečeve igraju kasnije.

Arsenal: Fabianski, Sagna, Koscielny, Squillaci, Clichy, Wilshere, Arshavin (od 85. Denilson), Song, Rosicky (od 94. Djourou), Nasri (od 85. Gibbs) i Chamakh.

Aston Villa: Friedel, L. Young, Dunne, Collins, Warnock, Clark, Pires (od 46. Delfouneso), Downing, Bannan (od 86. Bannan), A. Young i Carew (od 65. Ireland).

Žuti kartoni: Clark (A. Villa), Chamakh (Arsenal).

Igrač utakmice: Andrey Arshavin. Ruski reprezentativac je odigrao izvrsan susret, postigao  vodeći pogodak za Topnike i sigurno vodio svoj tim do novog trijumfa.

Momenat utakmice: Pogodak Arshavina. Sjajni Rus postigao je prvi gol na meču, te tako bitno utjecao na ostatak ovog susreta. Također, prekinuo je sušnu seriju od čak devet susreta u dresu Arsenala bez pogotka, te nagovijestio povratak u staru formu.

Slijedi: Carling Cup i susret sa Wiganom na Emiratesu.