LP: Arsenal preokretom stigao do trijumfa nad Barcelonom
16. Februara 2011. Komentari isključeni za LP: Arsenal preokretom stigao do trijumfa nad Barcelonom Utakmice Redakcija
Arsenal je večeras u Londonu savladao Barcelonu s 2:1 u prvom susretu osmine finala Lige prvaka i tako napravio sjajnu uvertiru pred revanš susret u Španiji. Topnici su gubili nakon prvog dijela meča, ali su u nastavku ipak došli do željenog preokreta i velikog trijumfa.
Menadžer našeg tima Arsene Wenger na teren je poslao najbolje igrače koje je imao na raspolaganju, a isto je učinio i trener Katalonaca Pep Guardiola. U sastavu Arsenala nije bilo Sagne, koji je suspendovan, a uspješno ga je zamijenio Eboue, dok se u timu našao i oporavljeni Samir Nasri. Trener Barcelone nije mogao računati samo na povrijeđenog Puyola.
Susret je počeo inicijativom Arsenala, a zaprijetili smo nakon slobodnog udarca kojeg je izveo Nasri, a Song zakasnio na ubacivanje. Ipak, prvu stopostotnu šansu propustili smo u šestoj minuti, kada je Walcott sjajno prošao, uposlio Fabregasa, koji je asistirao za Robina van Persieja, ali je šut Holanđanina sjajno ukrotio gostujući golman Valdes.
Gosti su uzvratili devet minuta poslije, kada se Messi, na odlično dodavanje Ville, našao se sam ispred Szczesnyja, lobovao ga, ali na našu sreću lopta je prošla pored stative. Uslijedilo je malo zatišje, a uzvratili su ponovo Katalonci, kada je Messi ponovo bio u prilici, ali je s vrha kaznenog prostora slabo šutirao u dobro postavljenog poljskog golmana na vratima Arsenala. Samo dvije minute kasnije uzvratili smo, kada je Walcott sjajno prošao, dodao do Fabregasa, koji je ubacio loptu u šesnaesterac, ali je ispred Van Persieja Abidal izbio loptu glavom i spasio siguran pogodak.
Kazna je uslijedila već u sljedećem napadu, kada je na asistenciju Messija španski reprezentativac Villa majstorski pogodio za 0:1 i hladan tuš na Emiratesu. Krivac za pogodak bio je francuski stoper Koscielny, koji je zakasnio s izlaskom i pravljenjem ofsajd zamke. Barcelona je nakon vodstva nastavila s dominacijom, a novu priliku za Topnike propustio je Van Persie, kada je iz kosa, lijevom nogom šutirao pored gola Valdesa. U 38. minuti gosti su postigli i drugi pogodak, kojeg je opravdano, zbog ofsajda Messija, poništio glavni sudija, Italijan Nicola Rizzoli.
Do kraja poluvremena nije se ništa bitnije dešavalo, a treba istači veoma nervoznog Songa, koji je rano dobio žuti karton, ali i sa nekoliko neopreznih startova rizikovao da bude isključen. Očito je da su Wengerove kritike pozitivno djelovale na naše ljubimce, što smo vidjeli i početkom drugog dijela, kada je nakon samo dvije minute igre prvi zaprijetio večeras sjajni Wilshere.
Na novu izlgednu priliku čekali smo sve do 65. minute, kada je Van Persie s vrha šesnaesterca pucao ravno u dobro postavljenog Valdesa. Uzvratili su gosti samo tri minute poslije, a ponovo je Messi propustio da realizira veoma izglednu šansu. Kako je vrijeme proticalo nervoza se sve više uvlačila u naš tim, a Wenger je pokušao doći do preokreta uvođenjem Arshavina i Bendtnera. Iskusni francuski stručnjak, na našu ogromnu sreću, u tome je i uspio.
Robin van Persie je u 78. minuti napokon, nakon nekoliko propuštenih prilika, postigao pogodak i bacio Emirates u delirijum. Holanđanin je sjajno iskoristio asistenciju Clichyja, te iz dosta teške situacije matirao Valdesa. Treba istači da krivicu za ovaj gol Topnika snosi golman gostiju, koji je očekivao centaršut, a ne direktan udarac Van Persieja.
Strasti na stadionu se nisu ni smirile, a mi smo poveli. Bila je to izvrsna kontra, koju je povukao Nasri, krenuvši sam na tri igrača Barcelone. Mladi Francuz je u maniru velikih majstora sačekao da mu se u napadu pridruže saigrači, te uputio upotrebljivu loptu u šesnaesteerac, koju je izvrsno u gol, desnom nogom, poslao rezervista Arshavin s oko 14 metara. Rus je ovim pogotkom i definitivno dokazao da se vraća u staru formu i da će uskoro ponovo biti onaj stari Arshavin, koji je sam odlučio utakmice.
Do kraja meča, gosti su pokušali preko Alvesa u 88. minuti, ali sjajno je odbranio Szczesny. Poljski golman istakao se i četiri minuta kasnije, kada je Arshavin pogriješio pokušavši mu vratiti lopte, te je Szczesny ponovo intervenisao ispred brazilskog beka Barcelone. Završilo je 2:1, a igrači Arsenala kraj susreta dočekali su s podignutim rukama u zrak. Bio je to veliki trijumf Wengerove čete, koju su mnogi stručnjaci već prilikom žrijeba otpisali u duelu s Kataloncima. Međutim, ti “stručnjaci” sada sigurno ne smiju tvrditi da će Barca proći dalje, jer je londonski sastav, pored neospornog znanja, večeras pokazao i veliku želju i htijenje da se dođe do pobjede.
Prednost za Topnike u revanšu je svakako i činjenica da stoper gostiju Pique neće nastupiti na Nou Campu, jer je večeras dobio žuti karton i propustiće taj susret. Arsenal će sigurno hrabrom igrom u tom meču probati doći do četvrtfinala i senzacije, jer su mnogi Barcelonu proglasili apsolutnim favoritom u Ligi prvaka ove sezone.
Bio je ovo 200. susret Arsenala u evropskim klupskim takmičenjima i upravo je pobjeda nad Barcelonom bila odličan poklon za sve simpatizere ovog londonskog sastava. Takođe, ovo je bio peti susret između ovih rivala i prva pobjeda Topnika. To je pobjeda, koja bi naš tim mogla odvesti u naredni krug Lige prvaka. Podsjećamo da je Arsenal i dalje u utric za osvajanjem sva četiri trofeja (Liga prvaka, Premier liga, FA Cup i Carling Cup).
Arsenal: Szczesny, Eboue, Djourou, Koscielny, Clichy, Wilshere, Song (od 68. Arshavin), Fabregas, Walcott (od 77. Bendtner), Nasri i Van Persie.
Barcelona: Valdes, Alves, Pique, Abidal, Maxvell, Sergio, Xavi, Iniesta (od 89. Adriano), Pedro, Messi i Villa (od 68. Keita).
Žuti kartoni: Song, Nasri (Arsenal), Iniesta, Pique (Barcelona).
Igrač utakmice: Robin van Persie. Veoma teško bilo se odlučiti za igrača meča, ali odluka je pala na Holanđanina, koji je postigao izjednačujući pogodak. Osim njega, treba istači i sjajnu partiju ostatka tima, posebno golmana Szczesnyja, zatim Koscielnyja, Wilsherea, Nasrija i rezerviste Arshavina. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni kapitena Fabregasa, koji je pokazao kako se bori za boje svog kluba.
Momenat utakmice: Izjednačujući pogodak Topnika. Van Persie je pogotkom u 78. minuti vratio nadu u povoljan rezultat, ali i smirio dominaciju Barcelone, koja se nakon gola potpuno raspala.
Slijedi: 5. kolo FA Cupa i gostovanje Leyton Orientu (nedjelja, 17.30 sati).
