Najava: Šansa za (utješno) iskupljenje

U okviru 35. kola engleskog Premiershipa danas se, na Emiratesu, sastaju dva stara rivala, Arsenal i Manchester United, momčadi koje su do jučer vodile bitku za tron u Premier ligi, ali, nakon niza loših rezultata, Wengerov tim je posustao, te su sve prilike da će United osvojiti svoju (rekordnu) 19. titulu prvaka zemlje, ukoliko ih u tome ne spriječi (sada) Chelsea, što je teško za povjerovati.
Čeka nas 213. okršaj ove dvije ekipe, u svim takmičenjima; Arsenal je slavio 78 puta, United 88, dok je 46 duela okončano bez pobjednika; uz gol razliku 321:302 u korist današnjih gostiju. Ove sezone, ova dva kluba su se sastajala dva puta; Na Old Traffordu, u sklopu Premier lige, bilo je 1:0 za izabranike Alexa Fergusona, dok je na istom travnjaku, u sklopu 1/4 finala FA kupa, United ponovo slavio, ovaj put s 2:0. Arsenal je posljednji put savladao Manchester United na Emiratesu u mjesecu novembru 2008. godine, dok posljednji trijumf “Vragova” (kao gostiju) datira iz prošle sezone (31.01.2010.) kada je bilo 1:3.
Što se tiče danjašnjeg okršaja, Arsene Wenger neće moći računati na neke povrijeđene fudbalere, a među njima su: Eastmond, Vermaelen, Frimpong, Almunia i Fabianski, dok Ferguson neće moći računati na Lindegaarda, Hargeavesa i Fletchera. U sastavu Uniteda neće biti ni Scholesa koji je suspendovan zbog žutih kartona.
Arsenal je izgubio sve šanse da osvoji Premiership, teorija postoji, ali bi se to više moglo nazvati domenom naučne fantastike. S druge strane, United je u idealnoj prilici da osvoji svoju 19. titulu prvaka Engleske. Arsenal, eventualnom pobjedom nad Manchester Unitedom, može uslugu napraviti samo svojim gradskim rivalima, ekipi Chelsea, koji sada zaostaje za Unitedom 3 boda, uz meč više.
Sastavi za današnju utakmicu:
ARSENAL: Szczesny, Clichy, Djourou, Koscielny, Sagna, Fabregas, Song, Wilshere, Nasri, Walcott, Van Persie, Lehmann, Arshavin, Chamakh, Ramsey, Squillaci, Eboue, Gibbs, Bendtner, Rosicky.
