EPL: Arsenal 5-2 Tottenham

26. Februara 2012. Komentari isključeni za EPL: Arsenal 5-2 Tottenham Utakmice Redakcija

Topnici su danas na Emirates stadionu konačno pobjedom nad Tottenhamom, vječitim i najvećim rivalom, obradovali navijače i pružili odličnu partiju, možda čak i najbolju ove sezone. Prvih pola sata igre nagovještavalo je nešto potpuno drugačije, Arsenal je bio pred novim porazom već u 34. minuti kada je Tottenham imao prednost 2-0, međutim Topnici nisu odustali ni jedne jedine sekunde.

Već u 4. minuti susreta Szczesny je savladan, te Arsenal nespretno prima gol. Strijelac je bio Saha. Statistike kažu kako Tottenham ove sezone nije bio poražen u gostima kada je prvi imao vodstvo od 1-0, ali i ta serija je prekinuta, iako se nije činilo da će biti tako. Slijedi pritisak Arsenala i nekoliko dobrih prilika, ali uzaludno, Bale pada u kaznenom prostoru i arbitar Mike Dean nasjeda, penal izvodi Adebayor i postiže gol za 2-0, koji iz nekog razloga odlučuje ne proslaviti. To je bio 9. penal koji je Mike Dean dosudio ove sezone.

U 40. minuti fantastičnu priliku ima Robin van Persie, ali nesretno pogađa stativu. To ne zaustavlja napad Topnika i Bacary sagna pogađa glavom za umanjenje prednosti na 2-1. Nakon samo dvije minute igre, pogađa fantastični Robin van Persie i to je novih 2-2. Na pauzu odlaze bez prednosti, ali sigurno jako optimistični jer su u drugom poluvremenu pokazali fantastičnu i, na neki način, neprepoznatljivu igru u dosadašnjem dijelu sezone.

Harry Redknapp na početku poluvremena pravi izmjenu, umjesto Kranjčara ulazi Van der Vaart, a umjesto Louisa Sahe ulazi Sandro. U 51. minuti “proradio” je Tomas Rosicky i Arsenal preuzima vodstvo, asistirao je Bacary Sagna. To je 3-2 i nova nada za Arsenal. Ali Topnici se ne zadovoljavaju tim rezultatom, u 65. minuti Robin van Persie fantastično zadržava loptu i asistira Walcottu koji pogađa za 4-2. nakon nešto manje od 3 minute, ponovo pogađa Walcott za konačnih 5-2 na asistenciju Songa.

Carl Jenkinson, nakon odsustva zbog povrede, dobija priliku u 75. minuti kada izlazi Kieran Gibbs, a u 81. minuti priliku dobija i Oxlade-Chamberlain, dok se klupi pridružuje Walcott koji je na ovoj utakmici imao odličnih momenata i “zasladio” trijumf nad Tottenhamom sa dva gola. Treću izmjenu Wenger pravi u 88. minuti i samom finišu igre, ulazi Gervinho umjesto Benayouna.

Navijači mogu biti zadovoljni izvedbom Arsenala, iako se nisu iskupili za poraze u FA Kupu i Ligi Šampiona, ublažili su razočarenje nakon užasnih izdanja protiv Milana i Sunderlanda.

Žute kartone dobili su Koscielny, Arteta i van Persie kojem je to bio 5. ove sezone i neće imati priliku igrati meč protiv Liverpoola u gostima, 3. marta. Za ekipu Tottenhama prvi žuti karton zaradio je Scott Parker zbog nesportskog ponašanja, a zatim i u 87. minuti nakon oštrog starta nad Vermaelenom te biva isključen iz susreta. Osim njega, žute kartone dobili su i Modrić i Sandro.