EPL: Tottenham – Arsenal 2-1

15. Aprila 2010. Komentari isključeni za EPL: Tottenham – Arsenal 2-1 Utakmice Redakcija
bend_spurs_gol
Arsenal je nakon 11 godina poražen u sjeverno-londonskom derbiju i time izgubio gotovo svaku nadu za eventualnom titulom ove sezone. Utakmica je obilježila povratak Robina van Persiea nakon 5 mjeseci ali nažalost nije bilo sretnog ishoda.

Emmanuel Eboue je dobio šansu od prve minute umjesto Theo Walcotta dok je ostatak tima bio identičan onome protiv Barcelone prije nekih 7 dana. No sve oči su bile uprte prema klupi Arsenala gdje se nakon 5 mjeseci nalazio Robin Van Persie. Holanđanin se vratio u tim brže nego što se očekivalo i kasnije će pokazati koliko je u stvari falio timu.

Bio je ovo poprilično čudan derbi. Arsenal je imao igru a Tottenham je postizao golove – potpuna suprotnost onoga što smo vidjeli u zadnjih par derbija. Domaći su poveli na veoma sretan način – Almunia je boksovao loptu nakon kornera a na nju je natrčao mladi Daniel Rose i iz prve sa nekih 25 metara poslao je u mrežu. Gol koji mladi Rose vjerovatno neće nikada više postići u svojoj karijeri.

Nakon toga Topnici su imali veći posjed lopte ali je falilo kreativnosti u napadu. Samir Nasri nije uspio učiniti mnogo a poprilično ne-efektivni su bili i Tomas Rosicky i Emmanuel Eboue na krilima. Usamljeni Nicklas Bendtner je bio poprilično nezapažen upravo zbog manjka pravih lopti.

Poprilično loše poluvrijeme je začinila i povreda Tomasa Vermaelena koji je morao biti zamjenjen već u 19. minuti i sada mu slijedi najmanje 2 do 3 sedmice van terena.

Drugo poluvrijeme je počelo jako jako loše – Bale je iskoristio dobru loptu Defoea i u jedan na jedan situaciji matirao ALmuniu za 2-0. Time je utakmica gotovo i završena jer obzirom na letargičnost koju je Arsenal pokazao u prvom dijelu, teško je bilo očekivati preokret u preostalih 40 minuta.

Ipak dugo očekivani povratak na teren Van Persiea je unio puno živosti i odjednom je napad Arsenala izgledao puno aktivnije i bolje. Van Persie zaista nije ima sreće – u svega 5 minuta je mogao izjednačiti rezultat da nije bilo fenomenalnog golmana Spursa, Gomeza.

Brazilac je prvo izronio “niodakle” i zaustavio fenomenalan volej Holanđanina a samo par minuta kasnije napravio još jednu sjajnu odbranu kada je Van Persie pokušao iz slobodnog udarca. Ipak Robin je imao udio u golu Arsenala koji je stigao u 85. minuti – njegovu loptu je Walcott fino poslo prema Bendtneru koji je imao lagan zadatak da je samo ubaci u mrežu.

Do kraja je bilo još par poluprilika ali je ostalo 2-1. Domaći su uspjeli do toliko željene pobjede a Arsenalu ostaje da žali za silnim povredama ove sezone.

Sastav: Almunia, Sagna (od 52. Walcott), Clichy, Vermaelen (od 19. Silvestre), Campbell – Diaby, Denilson (od 67. Van Persie), Nasri – Rosicky, Eboue i Bendtner

Igrač utakmice (Arsenal): Sol Campbell – jedna od najboljih partija u dresu Arsenala otkako se vratio u klub! I pored silnog zviždanja prilikom svakog njegovog dodira s loptom, SOl je odigrao maestralnu utakmicu.

Momenat utakmice: Povratak Van Persiea! U onih 25 minuta koliko je odigrao, Robin je pokazao koliko je samo nedostajao Arsenalu. S njim i Fabregasom u timu, Arsenal je  potpuno druga ekipa!

Slijedi: gostovanje kod Wigana u nedjelju. Osim ako se ne desi neko ogromno čudo, Arsenal nema za puno toga igrati u posljednjih par kola. Možda jedina motivacija može biti eventualno drugo mjesto u ligi.