EPL: Arsenal – Tottenham 3-0

31. Oktobra 2009. Komentari isključeni za EPL: Arsenal – Tottenham 3-0 Utakmice Redakcija
cesc_vsspurs
Arsenal je nastavio tradiciju odličnih rezultata protiv sjeverno-londonskih komšija slavivši u derbiju rezultatom 3-0. Ovim su se Topnici makar na kratko probili na drugu poziciju Premier Lige sa utakmicom manjka u odnosu na lidera Chelsea.

Arsene Wenger nije previše kalkulisao sa sastavom – odlučio se za iskustvo Manuela Almunie na golu, te za Nicklasa Bendtnera u napadu umjesto Emmanuela Ebouea. Ali osim početnih 5-10 minuta, Arsenal je izgledao poprilično slabo i bezidejno.

Arsenal je imao najviše problema u sredini terena gdje su Song, Diaby i Fabregas bili odlično zatvoreni od strane Tottenhamove sredine. Napadačka trojka je pokušavala da se vrati na pola terena da prime loptu ali ni to nije baš dalo previše rezultata. Nije ni Tottenham izgleda previše opasno – njihova taktika je pokazivala da ih je više interesovalo da se brane nego da napadaju tako da Almunia i pred dosta slabe igre Arsenala nije imao puno posla.

Sve se to promjenilo u nevjerovatnih 50 sekundi pred kraj prvog poluvremena. Prvo je u 42. minuti Bacary Sagna odlično centrirao a Robin Van Persie bio brži od Kinga i desnom nogom postigao vodeći pogodak. Bio je to Van Persieu 5 gol u zadnjih 5 utakmica u Premier Ligi!

I dok su TV kamere još uvijek pokazivale reprizu prvog gola, Fabregas je presjekao dodavanje Palaciosa i onda pretrčao tačno pola terena, prešavši 4 igrača Tottenhama i onda majstorski i mirno poslao loptu u mrežu za 2-0! Vjerovatno jedan od najboljih golova koje je kapiten ikada postigao za klub!

Pobjeda je potvrđena u 60. minuti kada Sagna zarađuje drugu asistenciju a Van Persie drugi gol na utakmici – nakon faula nad Eduardom, sudija pušta prednost iako su i Arsenalovi i Tottenhamovi igrači zastali; to koristi Sagna čiji ubačaj u šesnaesterac u mrežu posprema Van Persie ponovo.

Do kraja je moglo biti 4,5 ili 6 golova za Arsenal ali je obično veoma sigurni Eduardo promašio tri fantastične prilike za postizanje gola. Pridružio mu se i Diaby sa jednim promašajem.

Treba napomenuti i odličnu igru Arsenalove odbrane koja je sjajno uklonila svaku opasnost po gol i potpuno su ušutili Petera Croucha i Robbie Keanea.

Jedina mrlja na pobjedu je povreda Nicklasa Bendtnera koji je morao napustiti meč u prvom poluvremenu zbog povrede prepona.

I tako je niz nastavljen…10 godina je tačno prošlo od zadnje pobjeda Spursa nad Arsenalom u Ligi. Usput, ova tri boda su označila tačno 1000 bodova za Arsene Wengera na mjestu menadžera!